מערכות ההגנה למניעת עובשים והשמדתם בתהליך טבעי

עובש הוא סוג מסוים של פטרייה אשר ביכולתה לכסות ולהשתלט על משטחים ומזונות שונים. ניתן לראות עובש בקירות, עובש במקלחת, עובש במזגן, עובש במזרן, עובש בארון וכמובן עובש באוכל. העובש מכיל חיידקים רבים אשר יכול להזיק לאנשים הנמצאים ושוהים בסביבתו. העובש נראה בצורות שונות אך באופן דומה. עובש בלחם נראה כנקודות ירוקות, עובש בפרי נראה כעיגולים שחורים עם קווים לבנים, עובש בקירות נראה ככתמים שחורים. העובש מורכב מנגבים אשר מובילים למחלות המתפתחות בעקבות נוכחות של חיידקים. אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה או בעיות נשימה יכולים להיפגע מההשפעות של העובש או דרך נשימה של עובש. עובש על אוכל עשוי לעיתים להפוך אותו לרעיל ועל כן נהפך לגורם אשר הורס את המזון ומונע אכילה שלו. לעובש שימושים תעשייתיים והוא נחקר בעולם המדעי דרך תעשיית המזון והרפואה.

עובש - הגדרה

עובש הוא מפגע תברואתי אשר נפוץ בחללים רבים. תוכלו למצוא עובש בבית, עובש במשרד, עובש במפעל ואפילו עובש ברכב. העובש לעיתים מתחבא ולא תמיד נראה לעין כפי שלרוב חושבים. הצטברות של עובש בחדרים ורהיטים יכולה להוביל אל מצבים רפואיים שונים כגון הרעלת עובש, מחלות כרוניות ואפילו להוביל למחלות בלתי הפיכות. לא כל עובש יוצר סיכון בריאותי חמור, אך אין ספק שעדיף לטפל ולנטרל אותו ברגע הראשון שמודעים אליו, או לדאוג מבעוד מועד למנוע התפזרות עובש בחללים גדולים וקטנים.  באמצעות טכנולוגית ODOROX הידרוקסיל שפותחה על ידי PYURE CO האמריקאית  מספקים עבורכם מוצר ייחודי אשר יעזור לכם איך להיפטר מעובש בחללים גדולים ולמנוע מפגע תברואתי במקום העבודה שלכם.

ממה נוצר עובש

עובש, בשונה מחיידקים הנוצרים מתא בודד, נוצר מתאים רבים. העובש מקושר למשפחה של פטריות אשר במהלך התפתחות ומחזור חייהן יוצרות חוטים דקים, קורים, המהווים את השורש של העובש. סוגי העובש השונים ניזונים ממקורות מזון רבים ולכן תוכלו למצוא עובש בצמחים, עובש בניירות, עובש בקירות, עובש בארון, עובש במזון או בכל חומר אשר אורגני ומכיל פחמן. ההרכב הכימי הוא המשותף למקורות עליהם עובש יכול להתפתח. העובש זקוק למקור פחמן בכדי שיוכל להפיק אנרגיה ולמקור של חלבון לבנייה של התא. בעקבות כך עובש יכול להתפתח על משטחים בהם יש שאריות של חלבון ופחמן. על כן, חוסר שמירה על ניקיון והיגיינה הם תוצאה ישירה להיווצרות של עובש. לחות הוא סיבה נוספת לשאלה איך נוצר עובש. בכדי שנגבי העובש יגדלו הם זקוקים ללחות ועל כן נמצא היווצרות של עובש במקומות לחים כגון חדרי אמבטיה או מרתפים. מאחר ולעובש קיים טווח רחב של טמפרטורות בו הם יכולים לגדול, קיים גם עובש במקרר. העובש לוקח חלק בלתי נפרד מחיינו מאחר והוא הכרחי למחזור החיים האקולוגי ואחראי לפירוק ומחזור של פחמן בטבע.

איך עובש נראה?

עובש נוכח בסביבה שלנו יותר מאשר אנו חושבים. התפיסה שלנו כי את העובש ניתן לזהות שכן אנו רגילים לראות כתמי עובש בקירות, עובש באמבטיה, עובש בארונות, עובש בווילון, עובש במיטה ובפרט עובש במזון. חשוב לדעת כי העובש גם מתפשט במקומות שאנו לא ערים אליהם ויכול להסתתר מאחורי רהיטים, צבע קירות או טפטים. כאשר מדובר על חללים גדולים כמו מפעלים או אזור תעשייתיים יכול להתפתח עובש מאחורי מכונות (שכנראה לא זזו ממקומן שנים). על כן ישנה חשיבות להיות ערניים ולדעת כיצד לזהות ריח של עובש. ריח של עובש הוא ריח טחוב או ריח של רטיבות עומדת. ברגע שאתם מזהים ריח זה, בדקו טוב את האזור.

האם עובש מסוכן לבריאות?

העובש משחרר כמויות גדולות של נבגים אשר האדם שואף לריאות שם יכולים הנבגים להתרבות ולגרום למחלות ריאות חמורות. בנוסף הפטרייה עלולה להתיישב בחללי האוזניים ולהוביל לחרשות. סוג נוסף של פטריה הנוצרת בעקבות עובש ומצויה בסביבה של קרטונים, פנאלים העשויים מעץ וטפטים מפזרת רעלני עובש החודרים דרך מערכת הנשימה ועלולים להוביל אל שינויים בחומר הגנטי. עובש מזיק לבריאות בעיקר עבור אנשים עם מערכת חיסונית חלשה או עם מחלות רקע. עם זאת קיימים בעקבות עובש נזקים בריאותיים אשר יכולים להשפיע גם על אנשים בריאים הנמצאים זמן רב בחלל עם עובש.

טיפול בעובש

במידה וקיים עובש בביתכם או במקום העבודה שלכם, ישנם מספר פתרונות שניתן לנסות על מנת למנוע את היווצרות העובש. דבר ראשון, במידה וגיליתם רגישות לעובש או במידה בה נחשפתם אל עובש רעיל צאו מהסביבה בה נמצא העובש וקראו לאיש מקצוע אשר יטפל בכך. במקרה בו יש עובש בקירות ניתן לרכוש חומר להסרת עובש מהקיר ולשפשף אותו בחוזקה על הקיר. קיים גם חומר איטום נגד עובש אשר יכול לעזור למניעה של הצטברות עובש. בנוסף בכדי למנוע הצטברות של לחות, רצוי לשמור על אוורור. כמובן שחשוב לשמור על ניקיון, לשים לב שלא נשארים שאריות מזון על משטחים ולדאוג לתחלופה בזמן של אוכל עומד. כל אלו יכולים למנוע הצטברות של עובש. אם זאת, העובש מתפשט במהירות, ולפעמים טיפול בעובש נהיה כמו עבודה נוספת ומתסכלת. בחללים גדולים קשה לעקוב אחר התפתחות העובש ולטפל בו באופן יחדני ועל כן יש צורך בטכנולוגיות מתפתחות אשר ידאגו למניעת עובש.

עובש במקום העבודה

את רוב שעות היום שלנו אנו מבלים במקום העבודה. כאשר אנו ערים לנוכחות של עובש בביתנו אנו מייד מוציאים את מיטב כספנו עבור קניית חומר להסרת עובש האיכותי ביותר. עם זאת, כאשר אנו נמצאים במקום העבודה, איננו ערניים למתרחש מסביב. במקומות עבודה כמו בבניני משרדים גדולים, מפעלים או מתחמים תעשייתיים, קשה להיות ערניים להתפשטות של עובש. היו לא מעט מקרים בהם התגלו כמויות גדולות של עובש במפעל, עובש במשרד אשר היו בעלי פוטנציאל מסרטן וידועים בתור גורמי זיהום ריאתי. עובדים אשר נוכחים במהלך היום שלהם מבנה סגור, ללא ידיעה מה מתרחש מאחורי המכונות הגדולות או הרהיטים, עלולים להיפגע באופן חמור. חיטוי מפעלים או חיטוי עובש תעשייתי למען טיפול נגד עובש יכולים למנוע מפגעים תברואתיים אשר בהמשך יכולים להוביל להדבקה המונית, תביעות מצד העובדים וירידה בתפוקת העבודה. על מנת להימנע מכך, באמצעות טכנולוגית ODOROX הידרוקסיל פיתחה מוצר ייחודי המאפשר טיפול נגד עובש, לצד נטרול חיידקים ווירוסים במקום העבודה בשיטה טבעית וירוקה ללא מפגע סביבתי .

טכנולוגית ODOROX הידרוקסיל לטיפול נגד עובש

ODOROX "הידרוקסיל" היא מערכת טכנולוגיית ייחודית ויוצאת דופן אשר מאפשרת טיפול נגד עובש בחללים גדולים. הטכנולוגיה היא מהמתקדמות כיום בתחום ובעלת מספר יתרונות בולטים. מערכת הידרוקסיל מבצעת טיפול בעובש וחשוב מכך מביאה למצב של מניעת עובש. בנוסף היא מאפשרת חיטוי ווירוסים וחיידקים אשר מתפזרים בחללים הסגורים, לצד טיפול בריחות לא נעימים. חשוב לציין כי הטכנולוגיה שלנו היא גם ירוקה ובטיחותית. מאחר והיא מופקת במערכות מתקדמות וטבעיות היא נטולת חומרים כימיקליים, ניתן להשתמש במערכות גם בנוכחות של אנשים ובכך להימנע מנטרול יום עבודה לשם חיטוי.